Aug. 19, 2025
Jag fått lite böcker på svenska i går (vad roligt!) så nu har jag många saker att läsa att förbättra min svenska! Men alla böckerna är ganska svårt eftersom är jag ungefär A2 kanske B1 (men inte mycket) och dessa böcker är till svenska vuxna. Jag ska nog läsa bara lite varje dag och söka upp ord jag vet inte. Jag vill kunna läsa svenska och förstå det för det verkar verkligen roligt och intressant men det ska bli SVÅRT. Jag kämpar med läsa på engelska men svenska? Det ska bli mycket jobbigt.
Jag har en bok om häxor vilken ska jag läsa först och förhoppningsvis ska det bli intressant och bra. Jag tror inte att jag ska veta många ord men jag ska lära mig. Jag vill kunna skriva på en hög nivå men anledningen jag tror att det är svårt för mig är eftersom min engelska är inte så bra (i varje dag skriva ändå). Jag skriver och läsa och prata och lyssna på engelska varje dag för jag bor i England och jag har bott här för hela av mitt liv men inte jag skriva mycket svårt saker på engelska. Jag läser böcker men de är till barn så lär jag mig inte mycket. Jag brukade vara ganska bra med läsa men nu kämpar jag. Kanske ska jag förbättra?
I got some books in Swedish yesterday (so much fun!) so now I have many things to read to improve my Swedish! But all the books are quite difficult because I am roughly A2 maybe B1 (but not much) and these books are for Swedish adults. I'll probably only read some every day and search upp words I don't know. I want to be able to read Swedish and to understand det as it seems really fun and interesting it'll be DIFFICULT. I struggle with reading in English but Swedish? It will be a lot of work.
I have a book about witches which I'm going to read first and, hopefully, it'll be interesting and good. I don't think that I'm going to know many words but I will learn. I want to be able to write at a high level but the reason I think that's difficult for me is because my English isn't great (in every day writing anyway). I write and read and speak and listen in English every day because I live in England and have lived here my whole life but I don't write a lot of complicated things in English. I read books but they are for children so I don't learn a lot. I used to be quite good at reading but now I struggle. Maybe I'll improve?
Jag fåttick lite böcker på svenska i går (vad roligt!)
Jag fick lite böcker på svenska i går (vad roligt!)
sSå nu har jag många sayckert att läsa för att förbättra min svenska!
Så nu har jag mycket att läsa för att förbättra min svenska!
Men aAlla böckerna är ganska svårta eftersom är jag är på ungefär A2-nivå, kanske B1, (men inte mycketer) och dessa böcker är till svenska vuxna.
Alla böckerna är ganska svåra eftersom jag är på ungefär A2-nivå, kanske B1, (men inte mer) och dessa böcker är till svenska vuxna.
En mening börjar sällan med "men".
Tips är att läsa ungdomsböcker! Det har du säkert redan tänkt på.
Jag ska nog läsa barbara läsa lite varje dag och söka upp de ord jag vet inte kan.
Jag ska nog bara läsa lite varje dag och söka upp de ord jag inte kan.
Jag vill kunna läsa på svenska och förstå det för det verkar verkligen roligt och intressant men det skakommer bli SVÅRT.
Jag vill kunna läsa på svenska och förstå för det verkar verkligen roligt och intressant men det kommer bli SVÅRT.
Jag kämpar med att läsa på engelska men på svenska? Jag kämpar med att läsa på engelska men på svenska?
Det ska bli myckekommer bli väldigt jobbigt.
Det kommer bli väldigt jobbigt.
Jag har en bok om häxor vilken ska jagjag ska läsa först och förhoppningsvis ska det bliblir det intressant och bra.
Jag har en bok om häxor vilken jag ska läsa först och förhoppningsvis blir det intressant och bra.
Jag tror inte att jag skakommer veta många ord men jag skakommer lära mig.
Jag tror inte att jag kommer veta många ord men jag kommer lära mig.
När du skriver i framtid, så används kommer som hjälpverb.
Jag *kommer* lära mig.
Jag *ska* flytta till Sverige. Där *kommer* jag lära mig bättre svenska.
Jag vill kunna skriva på en högavancerad nivå men anledningen till att jag tror att det ärkommer bli svårt för mig är eftersomför att min engelska är inte är så bra (ijag skriver varje dag skriva ändå).
Jag vill kunna skriva på en avancerad nivå men anledningen till att jag tror att det kommer bli svårt för mig är för att min engelska inte är så bra (jag skriver varje dag ändå).
Jag skriver och läsaer och prataer och lyssnar på engelska varje dag föreftersom jag bor i England och jag har bott här föri hela av mitt liv, men inte jag skrivaer inte mycket svårtkomplicerade saker på engelska (heller).
Jag skriver och läser och prater och lyssnar på engelska varje dag eftersom jag bor i England och jag har bott här i hela mitt liv, men jag skriver inte mycket komplicerade saker på engelska (heller).
Jag läser böcker men de är tillför barn så lär jagjag lär mig inte mycket.
Jag läser böcker men de är för barn så jag lär mig inte mycket.
Jag brukade vara ganska bra medpå att läsa men nu kämpar jag.
Jag brukade vara ganska bra på att läsa men nu kämpar jag.
Kanske ska jag förbättra mig?
Kanske ska jag bättra mig?
|
Jag vill kunna skriva på en hög nivå men anledningen jag tror att det är svårt för mig är eftersom min engelska är inte så bra (i varje dag skriva ändå).
Jag vill kunna skriva på en |
|
Jag skriver och läsa och prata och lyssna på engelska varje dag för jag bor i England och jag har bott här för hela av mitt liv men inte jag skriva mycket svårt saker på engelska.
Jag skriver och läs |
|
Jag läser böcker men de är till barn så lär jag mig inte mycket.
Jag läser böcker men de är |
|
så nu har jag många saker att läsa att förbättra min svenska!
|
|
Läsa på svenska |
|
Jag fått lite böcker på svenska i går (vad roligt!)
Jag f |
|
Men alla böckerna är ganska svårt eftersom är jag ungefär A2 kanske B1 (men inte mycket) och dessa böcker är till svenska vuxna.
En mening börjar sällan med "men". Tips är att läsa ungdomsböcker! Det har du säkert redan tänkt på. |
|
Jag ska nog läsa bara lite varje dag och söka upp ord jag vet inte.
Jag ska nog |
|
Jag vill kunna läsa svenska och förstå det för det verkar verkligen roligt och intressant men det ska bli SVÅRT.
Jag vill kunna läsa på svenska och förstå |
|
Jag kämpar med läsa på engelska men svenska? Jag kämpar med att läsa på engelska men på svenska? Jag kämpar med att läsa på engelska men på svenska? |
|
Det ska bli mycket jobbigt.
Det |
|
Jag har en bok om häxor vilken ska jag läsa först och förhoppningsvis ska det bli intressant och bra.
Jag har en bok om häxor vilken |
|
Jag tror inte att jag ska veta många ord men jag ska lära mig.
Jag tror inte att jag När du skriver i framtid, så används kommer som hjälpverb. Jag *kommer* lära mig. Jag *ska* flytta till Sverige. Där *kommer* jag lära mig bättre svenska. |
|
Jag brukade vara ganska bra med läsa men nu kämpar jag.
Jag brukade vara ganska bra |
|
Kanske ska jag förbättra?
Kanske ska jag |
You need LangCorrect Premium to access this feature.
Go Premium